Eğitimden fazlası.

737A2319

Oyun Grupları

Oyun grubu nedir?

Oyun grupları çocukların sosyalleşmelerini sağlayan önemli bir aktivitedir. Bu aktiviteyle çocuklar anneleri ile kaliteli zaman geçirirken,birlikte fiziksel etkinliklere katılarak eğlenceli aktiviteler yapmış olurlar.

Oyun grupları anne ve babaların düşündüğü gibi,kreşlerin veya anaokullarının başka bir şekli değildir. Ayrıca anaokullarına bir alıştırma programıda değildir..

Oyun gruplarında amaç,çocukların kendi yaş ve gelişim düzeyindeki akranları ile grup oluştururken aynı zamanda ebeveynlerinden ayrılık kaygısı yaşamadan bağımsızlık ve özgüvenlerini kazanmayı sağlar.Buda öğrenme sürecinin başlamasına yardımcı olur. Bazen anneler parkları,kapalı oyun alanlarını çocukların sosyalleşebileceği ortamlar olarak görüyor fakat bu ortamlarda her yaştan çocuk ve yetişkinlerle beraber ve bizlerin sıkı koruması altında. Oysa oyun grubu ortamlarında paylaşmayı,oyunda sıra beklemeyi öğreniyorlar.

Oyun grupları çocukların büyümeleri için,gerekli günlük rutinlerini bozmadan gerçekleştirilen sosyalleşme programlarıdır.Hazırbulunuşluk gelişimini tamamlamış olan tüm çocuklar oyun grubuna dahil edilebilir.

Oyun Gruplarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

-Ebeveynsiz gruplarda yer alan çocukların hazırbulunuşluk düzeyi (ağlama,anneyi isteme) yeterli değil ise ebeveynli gruplara dahil edilmelidir.

-Ebeveynli gruplarda annelerin katılımı son derece önemlidir. Program süresince diğer çocuklarımızın mahremiyetine duyulan saygıdan dolayı sürekli fotoğraf ve video çekimi yapılmamalıdır.

-Ebeveynsiz gruplarda çocukların program süresince öz bakımı derse giren yardımcı öğretmenler tarafından yapılacaktır. Ayrıca etkinlik esnasında ve atölye geçişlerinde annenin çocuğa görünmemesi gerekir.